Android cihaz tercihimizde nelere dikkat etmeliyizi sorularla açıklıyoruz
Android bir cihaz alırken nelere dikkat edilmeli

Değerli takipçilerimiz www.engelsizandroid.com projesi kapsamında uzun süredir deneyimlediğim cihazları baz alarak soru-cevap şeklinde nelere dikkat edilmesi gerekliliğini sizlerle paylaşıyor olacağım.

 1. Android bir cihaz tercih ederken ilk kriterimiz ne olmalı?
  • Android cihaz tercihimizi şekillendirirken ilk kriterimiz erişilebilirlik seçeneklerinin fiziksel tuşlarla veya iki parmakla basılı tutarak etkinleştirilmesi mümkün olup olmadığıdır. Mevcut cihazlar arasında samsung ve xiaomi gibi sistemlerde ses açma ve kısma tuşlarına üç defa basma veya basılı tutarak etkinleştirme mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte bazı samsung modellerinde ilk kurulum ekranında iki parmakla basılı tutma yöntemiyle ekran okuyucu devreye alınabilmektedir.
 2. Hangi arayüzlü cihazları tercih etmemiz gerekir?
  • Erişilebilirlik anlamında öne çıkan samsung one UI ve xiaomi mi UI arayüzleri ekran okuyucularla uyumludur. Genellikle arayüzlerle çalışırken öğe taşıma, klasör oluşturma gibi eylemleri rahatça yapabilmenize olanak tanınmaktadır. Bununla birlikte bildirim alanı, ayarlarda erişilebilirlik açısındanda değerlendirmeniz faydalı olacaktır.
 3. Android işletim sistemli cihazların taşıdığı donanımsal özellikler erişilebilirlik seçeneklerinin kullanımına etki eden bir faktör müdür?
  • Evet, çok çekirdekli işlem gücü, cihaz belleği erişilebilirlik seçeneklerinin akıcılığı için önemlidir.
 4. Cihaz ilk çalıştığında ingilizce ses devreye giriyor. Bu türkçe bir sese çevrilebilir mi?
 5. Cihaz üzerinde erişilebilirlik tercihlerinin etkinleştirilmesi farklı donanım tuşlarına atanabiliyor mu?
  • Evet, özellikle samsung modellerinde iki ses tuşuna aynı anda basma veya güç tuşuyla ses açma tuşuna aynı anda basma yöntemleriyle erişilebilirlik seçeneklerini etkinleştirmek mümkün olabiliyor.
 6. Kamera özellikleri görme engelli kullanıcılar için önemli mi?
  • Kamera yetenekleri hem nesne tanıma uygulamalarında hem de kamerayı kullanarak yüz tanıma özelinde fotoğraflar çekme açısından önemli olmakta. Günümüzde birçok cihazda yapay zeka destekli nesne ve yüz tanıma altyapısı bulunuyor. Bu altyapıda hem nesne tanıma uygulamaları hem de kamera kullanırken odaklanma bildirimlerinin ekran okuyucu tarafından kullanıcıya aktarılması daha verimli olabiliyor.
 7. Tercih edeceğimiz cihazın büyüklüğü veya küçüklüğü erişilebilirlik seçeneklerinin kullanımını etkiler mi?
  • Ekran büyüklüğü çoklu parmakların kullanımında daha çok alana hükmetme anlamına gelir. Bununla birlikte android işletim sisteminin son versiyonlarında ekran okuyucuların parmak hareketlerini çoklu şekilde kullanımına olanak tanıdığı düşünüldüğünde ekran büyüklüğü önemli bir kriter olabilir.
 8. Günümüzde ekran tazeleme hızları artış göstermekte. Bu tazeleme hızının parmakla kaydırma hareketlerine bir etkisi olur mu?
  • Ekran tazeleme hızı cihaz kullanımında akışkanlık göstermekte. Cihazı parmak hareketleriyle kullandığımız düşünüldüğünde erişilebilirlik odağının daha seri hareket etmesini sağlayacağını öngörüyorum.
 9. Android cihaz içerisine aracı bir uygulama olmadan dosya atıp erişilebilir şekilde atılan dosyalara ulaşmak mümkün mü?
  • Evet, sadece yapılması gereken usb kablosuyla cihazı bağlamak ve cihazda çıkan seçeneklerden dosya aktarım tercihini seçmek olacaktır. Günümüz cihazlarının birçoğunda erişilebilir bir dosya yöneticisi uygulaması bulunmakta olup, istendiği taktirde farklı dosya yöneticisi uygulamaları google play üzerinden elde etmek mümkündür.
 10. Cihaz tercihimizde hangi android versiyonlu sistemleri tercih etmeliyiz?
  • Mümkünse, dönemin en güncel versiyonunu veya bir alt versiyonunu tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Bununla birlikte almayı düşündüğünüz sistemin en az iki güncelleme alma ihtimalini gözönünde bulundurmalısınız.
 11. Birden fazla hoparlörü olan ve stereo cihazları tercih etmemiz gerekir mi?
  • Birden çok hoparlör demek daha kuvvetli bir ses çıkışı anlamına gelmektedir. Bununla birlikte çağrı sırasında tuşlama işlemlerinizde ekran okuyucuyu duymanızı kolaylaştırabilir.
 12. Yazılımsal tuşların kullanımı zor mudur?
  • Hayır, yazılımsal tuşlar genelde ekranın altında bulunur ve o tuşların etkinleştirilme yöntemi tek parmakla iki kere dokunma şeklindedir. Günümüz ekran okuyucularında yazılımsal tuşların nasıl etkinleştirilebileceği kullanıcıya bırakılmıştır.
 13. Daha çok pil kapasitesi bizim faydamıza mıdır?
  • Ekran okuyucu genelde çok yoğun bir pil tüketmesede yüksek kapasiteli bir pil erişilebilirlik seçenekleri aktifken kullanılan pil miktarına faydası olacaktır.
 14. Ultra pil tassarufu gibi modlar sırasında ekran okuyucunun aktifleştirilmesi mümkün olabiliyor mu?
  • Özellikle erişilebilirlik seçenekleri bütünleşik gelen samsung cihazlarda ultra güç modunddada ekran okuyucu kullanılabiliyor. Burada varsayılanda samsung tts kullanılıyor olması gerekebilir.
 15. Klavye yazma seçenekleri çift dokunarak ve tek dokunarak metin girişi şeklinde yapılabiliyor mu?
  • Özellikle samsung modellerinde çift dokunarak yazma ve tek dokunarak yazma tercihleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Eğer cihaz tercihiniz bunu desteklemiyorsa Körler için Erişilebilir Klavye edinebilirsiniz.
 16. Telefon ve mesajlaşma uygulamaları ne kadar erişilebilir?
  • Birçok modelde telefon ve mesajlaşma uygulamaları erişilebilir olarak geliyor. Ancak, samsung ve xiaomi modellerinde bu uygulamaları ekran okuyucu ile rahatça kullanabilirsiniz. Eğer kullandığınız cihazda erişilebilir bir telefon veya mesajlaşma uygulaması yok ise DW Kişiler ve Mesajlaşma uygulamasını edinebilirsiniz.
 17. Sesli komutlarla android bir cihazı yönetebilmemiz mümkün mü?
  • Evet günümüzde birçok cihaz google asistanı desteklemektedir. Ayrıca bazı xiaomi ve samsung cihazlarda asistan tuşu bulunmaktadır. Eğer asistan tuşu kısayol olarak atanamıyorsa Google Asistan Kısayolu linkinden edinebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: