Android erişilebilirliğinde NFC teknolojisi
Android erişilebilirliğinde NFC teknolojisi

Bu içerikte android erişilebilirlik seçeneklerinde özelliklede doğrudan bir erişilebilirlik öğesi olarak SAMSUNG cihazlarda gelen NFC teknolojisini kullanarak yaşamınıza nasıl çözümler oluşturabileceğinizi paylaşıyor olacağız.

Kavram olarak NFC

NFC tanım olarak yakın alan iletişim teknolojisi şeklinde tanımlanır. Bu teknolojiyi kullanan cihazlar ile uyumlu etiket veya ödeme sistemleriyle birlikte kullandığınızda erişilebilir şekilde çevrenizle etkileşime girebilmeniz mümkün kılınıyor. Son dönemlerdede çokça temassız kavramının yaygınlaşmasıyla yakın iletişim teknolojisinden yararlandığımız alanların arttığını görüyoruz. Şimdi gelin hangi alanlarda biz bunu deneyimleyebiliyoruz sizlerle paylaşılım.

Çevremizdeki nesnelerin erişilebilir hale getirilmesi

NFC ilk olarak erişilebilirlik seçenekleri altında SAMSUNG cihazlarla birlikte karşımıza çıkmıştı. Burada yapılan herhangi bir NFC etiket ile sesinizle veya yazılı şekilde kayıtlarınızı etikete yazıp sonrasındada aynı cihaz üzerinden kullanabiliyorsunuz. Günümüze baktığımızda ise birçok cihazda NFC özelliği bulunuyor ve görme engelli bir android kullanıcısıysanız bu yakın iletişim teknolojisinin nimetlerinden faydalanabiliyorsunuz.

Şimdi hem NFC etiketi nasıl edinebileceğinizi hem de NFC üzerinden nasıl veri yazıp okutabileceğinizi aktarmaya çalışalım;

  • Herhangi bir NFC etiket edinmek istiyorsanız;
  • Yukarıdaki verdiğimiz online satış yerlerinin herhangi birinden edindiğiniz etiketlere veri yazmak için SAMSUNG telefonunuz varsa, erişilebilirlik menüsü altından, gelişmiş seçenekler içerisinde ses etiketleri oluşturun öğesinden NFC etiketlere ses kaydı oluşturabilirsiniz.
  • Bunun dışında google play üzerinden NFC Tools uygulamasını indirerek, uygulamayı açtıktan sonra write öğesine çift dokunup NFC etiketlerinize veri yazabilirsiniz. Uygulama ilk açıldığında "Skip" düğmesine çift dokunup ana menüye ulaştığınızda ise, NFC okuma işlemlerinizede yapabilirsiniz. Ancak, veri yazmak için uygulamaya ihtiyaç varken okumak için sadece ayarlarınızdan NFC ayarınızı açık duruma getirmeniz yeterli oluyor.
  • Son aşamada cihazınızın arka tarafını etikete dokundurmanız yeterli oluyor.

Ödeme süreçlerinde temazsız olarak kullanma

Pandemi döneminin gerekliliklerinden biri haline gelen mesafe kavramı ile birebir satın alma işlemlerinizde kredi kartınızı satış görevlisiyle daha az muhattap olarak kullanma anlamında temazsız ödemeler çok işe yarar hale geldi.

Aslında sistemin yaptığı şu kredi kartlarınızda temazsız özelliği varsa NFC teknolojisi altyapısında kart bilgilerinizi post cihazına tuşlamaya gerek olmadan aktarılmasına dayanıyor.

Bunun dışında ise, online alış-veriş sitelerindede temazsız özelliğini tercih ederseniz, kart bilgilerinizi elle girmeden ilgili alanlara aktarılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Erişilebilir kartvizit ve doküman oluşturma

NFC kullanarak yukarıda paylaştığımız uygulama ile bir web sayfası üzerinden bilgilerinizi etiketlere yazıp, cihazdan bağımsız şekilde kendi bilgilerinizi içeren erişilebilir bir kartvizit oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte benzer mantıkta doküman içeriği tasarlayıp paylaşmanız mümkün olabiliyor.

Herhangi bir görevin yerine getirilmesinde

NFC altyapısında sadece içerik gösterme ve aktarma özelliklerine yönelik çalışmalar yapılmamakta. Bunun dışındada etiketin algılanmasıyla bluetooth bağlantılarını aktifleştirme, belli bir konumda telefonunuzun profilini değiştirme ve daha özel işlemleri programlamanız mümkün olabiliyor. Bu yüzdendirki programlanabilir NFC etiket kavramıyla karşılaşabiliyorsunuz.

Sonuç olarak NFC ile yapılabileceklerin sınırı olmamakta, sadece yaşamınıza nasıl entegre etmek isterseniz o şekilde kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: