Android Wear OS erişilebilirliği # 2: Cihaz panellerine erişim
Android Wear OS erişilebilirliği # 2: Cihaz panellerine erişim

Yazımıza başlarken önceki içerikten hareketle kafanızda oluşabilecek olası bir soruya yanıt vererek başlamak isterim. Normal şartlarda Galaxy Watch 4 Wear OS işletim sistemli bir cihaz olmasına karşın ilk etapta iki parmak hareketiyle ekranda bekletirken erişilebilirlik seçenekleri gelmeyebiliyor. Bunun sebebi mevcut dile göre metinden ses uygulamasının devreye girmemesi olduğunu düşünüyorum.

İlk etapta ben cihazı mağazadan aldığım için kurulumu yapan SAMSUNG temsilcisi tüm seçenekleri yapılandırdı. Tüm bu işlemler kısaca şöyle gerçekleşti;

  • Cihazı başlatırken ana ekran ve geri tuşu olarak kullanılan tuşlara aynı anda bastı ve ekranı açtı. Oradan dil ayarını yaptı ve ekranda çıkan qr kodu telefonumda bir yanda açık olan Galaxy Wearable uygulamasına girdi ve cihaz etkinleştirilmiş oldu. Sonrasında cihazı ben aldım ve erişilebilirlik seçeneklerini etkin hale getirmek için şu adımları takip ettim.
  1. Telefondan Galaxy Wearable uygulamasına giriş yaptım. Eğerki uygulamaya sahip değilseniz şu linkten edinebilirsiniz.
  2. Ardından telefondan Galaxy Wearable içerisinde bulunan saat ayarları bölümüne dokunarak ayarları açtım.
  3. Son aşamada erişilebilirlik seçenekleri altında bulunan TalkBack kapalı anahtarını çift dokunarak etkinleştirdim.

Bilgilendirme-1: Eğer ekran okuyucu dolaşım sesi gelir, fakat konuşmacı sesini alamazsanız, telefondan Galaxy Wearable içerisinde saat ayarlarına giderek genel, giriş ve metin okuma başlığı altında google metin okumayı tercih edin.

Bilgilendirme-2: Metin okuma içerisinde SAMSUNG Metin Okuma motorunu seçerseniz öncelikle türkçe dil için çıkan listeden indirme yapmanız gerekecektir. İlk bilgilendirmede olduğu üzere önce google metinden konuşma hizmetini seçin, sonrasında arkaplanda SAMSUNG TTS dosyaları indirdiğinde tekrar kendi metinden sese motorunu kullanabilirsiniz.

Bu ilk başlatma ve sonrasındaki yapılandırma ayarlarının hemen ardından dilerseniz cihaz panellerinde neler bizi bekliyor ve bu alanlara hangi parmak hareketleriyle erişim sağlayabiliyoruz bir bakalım

Quick panel (Hızlı ayarlar paneli)

Hızlı ayarlar paneli olarak adlandırılan bu alanda saatinizle ilgili aşağıdaki ayarlara iki parmakla yukarıdan aşağıya kaydırma hareketleriyle ulaşabiliyorsunuz. Şimdi bu ayarları tablo halinde görelim.

Ayar adı İşlevi
Bluetooth Bluetooth açıp/kapatılabilir
Pil göstergesi Şarj durumunu gösterir
Uyku modu Cihazı uyku moduna alır ve bildirimler susturulur
Kapat Kapatma ekranı görüntülenir
Ayarlar Ayarlar görüntülenir
Always On Display Her zaman ekran açık modunu açar/kapatır
Rahatsız etme Tüm gelen bildirimler yoksayılır
Ses modu Titreşim ve ses modları arasında geçişi sağlar
NFC Yakın iletişim ayarını açar/kapatır
Fener Feneri açar/kapatır
Güç tasarrufu Güç tasarrufunu açar/kapatır
Wi-Fi Kablosuz iletişimi açar/kapatır
Su kiliti Cihaz su geçirmezlik özelliğini açar/kapatır
Bluetooth ses aktarım Bluetooth üzerinden ses aktarımı açar/kapatır
Konum Konum servislerini açar/kapatır
Sinema modu Sinema modunu açar/kapatır
Ses seviyesi Ses seviyesini ayarlar
Ekran parlaklığı Ekran parlaklık değerini ayarlamanızı sağlar

Buna benzer birçok hızlı ayara quick panel üzerinden erişebilirsiniz. Quick panel birden fazla sayfadan oluşan bir ayar ekranıdır. Bu ekranda sayfalarda gezinmek için iki farklı yöntemi kullanabilirsiniz.

  • İki parmakla sağdan sola veya soldan sağa kaydırma
  • Galaxy Watch 4 classic modelinde birlikte gelen kadranı saat yönünde hareket ettirme

Uygulamalar menüsüne erişim

Cihazda kurulu olan veya sizin eklediğiniz uygulamaların bulunduğu ekrandır. Bu ekranı açmak için aşağıdan yukarıya iki parmakla kaydırma yapmanız yeterlidir. Bu alanda SAMSUNG Health gibi birçok uygulamaya erişim sağlayabilirsiniz.

Hemen bir açıklama yapmış olayım bu noktada. Eski saatlere nazaran Wear OS altyapısında birçok uygulama erişilebilir gibi duruyor. Daha keşfetmeye devam ediyorum hangi uygulamaların kullanılabileceği konusunda size bu şekilde aktarmaya devam edeceğim.

Bildirim alanlarına erişim

Bildirim alanıda tıpkı quick panelde olduğu üzere soldan sağa iki parmakla kaydırma hareketiyle erişilebiliyor. Bununla birlikte saat ana ekranındayken classic modelindeki kadranı saat yönünde çevirerekte bildirimlere ulaşabiliyorsunuz.

Gelen bildirimler ile etkileşime girmek için üzerine iki kere dokunmak yeterli oluyor.

Uygulama araç takımları

Saat üzerinde de telefonda olduğu gibi bazı uygulamaların araç takımlarına erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu Wear OS üzerinde kartlar şeklinde adlandırılıyor. Yine birçok sayfadan oluşan bu alana erişim için iki parmakla sağdan sola kaydırma yapabilir veya classic modeldeki kadranı kullanabilirsiniz.

Son uygulamalara erişim

Önceden açtığınız ve arkaplanda çalışan uygulamalara erişim sağlamak için bu ekranı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken iki parmakla aşağıdan yukarıya kaydırma yaparak uygulamalar ekranının birinci seçeneği olarak son uygulamalara ulaşabilirsiniz.

Son uygulamalar ekranıda çok sayfalı bir ekran olup, tüm uygulamaları kapatmak için kadranı tüm uygulamaları kapat düğmesi ifadesini duyana kadar çevirebilir ve bu ifadeyi duyunca iki kere dokunarak uygulamaları sonlandırabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: