Android Wear OS erişilebilirliği # 3: Cihaz ayarları
Android Wear OS erişilebilirliği # 3: Cihaz ayarları

Merhaba tekrardan sevgili okurlar. Wear OS erişilebilirliği serimize cihaz ayarlarını yapılandırma konusu ile devam ediyoruz. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan başlayalım.

Wear OS işletim sistemi kurulu SAMSUNG Galaxy Watch 4 cihaz ayarlarına baktığımızda sanki bir mobil telefon kullanıyormuş hissini veriyor bize. Ayar dizilimi bakımından alt alta sıralanmış şekilde erişim sağlayabileceğiniz tercihleri iki parmakla yukarı ve aşağı kaydırma hareketiyle gözatabiliyor veya standart sağdan sola veya soldan sağa kaydırma hareketiylede erişim sağlayabiliyorsunuz. Alternatif bir yöntem olarak ise klasik modeldeki döner kadranı kullanabiliyorsunuz.

Şimdi, hızlıca hangi başlıklarda ayarlar yapabileceğimize bir bakalım.

Bağlantılar

Cihaz ile gelen bluetooth, kablosuz veya NFC gibi ayarları etkinleştiribileceğiniz bir ekranı size gösteriyor.

Bildirimler

Bildirim ayarları içerisinde telefonda ve cihazda uygulamalardan veya yeni kurulan uygulamalardan nasıl bildirim alabileceğinize ilişkin seçenekleri yapılandırabilirsiniz. Bu ayar içerisinde gelen bildirimlerin kulaklıkla sesli okunması, titreşimle geribildirim gibi birçok tercihe erişiminiz bulunuyor. Ayrıca burada rahatsız etme modunuda açabilirsiniz.

Ses ve Titreşim

Ses ve titreşim ayarları içerisinde yapabileceğiniz özelleştirmeleri üç ana başlıkta toplayabiliriz.

  • Zil sesi özelleştirmeleri
  • Bildirim sesi özelleştirmeleri
  • Sistem sesleri özelleştirmeleri

Yukarıdaki bu üç ana kategoride yapılandıracağınız ayarlar ile gelen çağrılara, bildirimlere ve sistem seslerine göre cihazın geribildirim verme şeklini düzenleyebiliyorsunuz. Öyleki sadece ses atamaları değil, titreşim şiddetinide ayaralayabiliyorsunuz.

Benim sizlere özellikle bu başlıkta yapacağınız ayarlar arasında sistem sesleri altında bulunan dokunma sesinin etkin şekilde bırakılmasını öneriyorum. Çünkü bir öğeye çift dokunduğunuzda etkinleştirildiğini böylelikle duyduğunuz klik sesiyle anlayabiliyorsunuz.

Ekran

Ekran ayarları altında parlaklık, yazı tipi büyüklüğü ve stillerini özelleştirme ayarlarıyla birlikte ekran açık kalma süresi, dokunma hassasiyeti ve ekran uyandırma seçeneklerı bulunuyor. Bu kategoride de bilekle uyandırma ayarını kapatmanızı öneriyorum. Aksi durumda bileğinizi her hareket ettirdiğinizde ekran açılacak ve ekran okuyucu saati seslendirecektir. Bu başlık altında gerek ekrana dokunarak gerek de klasik modeldeki kadranı çevirerek saati uyandırabilirsiniz.

Bunun dışında çok kullanmayacağınız için always on display (sürekli ekranı açık tut) tercihinide kapatabilirsiniz.

Yukarıdaki ayarlara ek olarak medya kontrollerini göster ve şarj olurken şarj seviyelerini göster gibi seçenekleride etkin hale getirebilirsiniz. Burada eski Watch modellerinde şarj seviyeleri ekran okuyucu tarafından seslendirilmiyorken, Wear OS işletim sistemli Watch 4 üzerinde ekran okuyucu seslendirebiliyor.

SAMSUNG Health ( sağlık verilerimize ilişkin seçenekler)

Bu ayar grubu daha çok Watch 4 üzerinde gelen seçeneklere ilişkindir. Burada yapabileceğiniz ayarlar ile kalp atışınızı, uyku durumunuzu, stres yüzdenizi ve horlama takibinizi yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte hangi durumda ölçümler yapılmasını istiyorsanız ona göre tercihinizi belirleyebilirsiniz. Yalnız minik bir hatırlatma yapayım, sürekli ölçüm yapmanız demek şarjın hızlı tükenebileceği anlamına gelecektir.

Ayrıca, hareketsizlik algılama ve hangi saatler arasında daha çok hareket edip etmediğinizide algılayabiliyor. Son olarakta otomatik antreman saptamasına yönelik seçenekleride yapılandırabiliyorsunuz. Bu ayar grubunu ben olduğu gibi kullanıyorum.

Gelişmiş Seçenekler

Galaxy Watch üzerinde gelişmiş ayarlar ile gelen seçenekleri kullanarak çağrı yanıtlamada, bildirimleri susturmada veya hızlı başlatmada kullanacağınız özellik veya uygulamaları belirleme gibi tercihleri özelleştirebiliyorsunuz. Ayrıca ana ekran ve geri tuşu gibi fiziksel tuşlarada kısayol atamaları yapabiliyorsunuz.

Pil ve Tasarruf

Pil düzeyini ve uygulamaların pil tüketim istatistiklerini takip edebileceğiniz bir ekrana erişim sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte güç tasarrufunu aktif hale getirebileceğiniz bir açma ve kapatma ayarı bulunuyor. Wear OS üzerinde özellikle güç tasarrufu açıkken ekran okuyucu Watch 4 üzerinde çalışmaya devam ediyorki bu özellik eski model Watch saatlerde aktif şekilde kullanılamıyordu.

Uygulama Ayarları

Saatinize yüklü uygulamalara ilişkin izin, kaldırma veya devredışı bırakma seçeneklerine erişim sağlayabilirsiniz. Bu ayardaki tüm uygulamalar alt alta gösterilmektedir ve ilgili uygulamanın üzeirne çift tıkladığınızda detaylarına erişim sağlayabileceğiniz şekildedir.

İçeriği Yönetme

İçeriği yönetme ayarı saatinize yüklediğiniz müzik ve görüntü dosyalarını yönetmenizi sağlar. Burada yüklediğiniz içerikleri görüntüleyebilirsiniz.

Genel Cihaz Ayarları

Genel ayarlar içerisinde, dil ve metinden sese ayarları bulunuyor. Bununla birlikte cihazı sıfırlama seçeneklerinide görüntüleyebilirsiniz. Wear OS üzerinde Watch ile gelen google metin okuma hizmetleri veya SAMSUNG Galaxy TTS motorları arasında seçim yapabiliyorsunuz.

Erişilebilirlik Seçenekleri

Erişilebilirlik başlığı altında TalkBack, görünebilirlik iyileştirmeleri, yetenek engelliler için dokunma hassasiyeti ayarları ve duyma desteği seçenekleri bulunuyor. Bununla birlikte gelişmiş ayarlar içerisinde titreşimli saat ve erişilebilirlik kısayolu seçeneği altında TalkBack gibi hizmetleri iki parmakla üç kez dokunma ile aktifleştirme ayarlarını yapabiliyorsunuz. Ayrıca saattteki tepkileri titreşimsel olarak algılayabileceğiniz bir ayarda bu başlık altında sunuluyor.

Hesap, Geri Yükleme ve Yedekleme

Hesap bilgilerinizi yönetme, cihazı yedekleme ve geriyükleme seçeneklerini buradan yönetebilirsiniz.

Son ayar grubuda yazılım güncelleme ister kablosuz üzerinden ister mobil ağ üzerinden cihaz yazılımını güncellemeniz mümkün. Bununla birlikte detaylı sürüm bilgilerinizde buradan ulaşılabiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: