Android Wear OS erişilebilirliği # 4: Sağlık verilerine erişim
Android Wear OS erişilebilirliği # 4: Sağlık verilerine erişim

Giyilebilir akıllı cihazların vazgeçilmez özellikleri arasında olan sağlık verilerinin takip edilmesi özelliği Samsung Galaxy Watch 4 Classic modelinde de karşımıza çıkıyor.

SHealth uygulamasında sunulan sağlık verilerine nasıl erişebileceğimizi sizlerle paylaşalım. Öncelikle ekran okuyucu uyumluluğunun arayüz açısından yüksek olduğunu söyleyelim. Uygulama ile erişebileceğiniz bilgilere baktığımızda ise;

  • Kalp atışı takibi
  • Kandaki oksijen seviyesi takibi
  • Stres seviyesi takibi
  • Vücut kitle indeksi,
  • Uyku süresi takibi

Kalp atışı takibi

Kalp atışı verilerinize hem samsung sağlık uygulamasından hem de sağdan sola iki parmakla kaydırma yaparak erişebiliyorsunuz. Bununla birlikte anlık ölçmek isterseniz ölç düğmesine dokunarak ölçümü gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada sabit durarak ekran okuyucunun otomatik şekilde sonucu duyurmasını beklemeniz yeterli oluyor. Dilerseniz ölçülen kalp değerinizi etiket ekle düğmesiyle durumunuza göre yorgun gibi ifadelerle etiketleyebiliyorsunuz.

Kandaki oksijen değeri ölçümü

Kandaki oksijen ölçümü kalp ölçümü mantığıyla çalışmakta ve anlık ölçümler gibi fonksiyonlarda kullanılabilmektedir.Bu alanda da ekran okuyucunuz sonucu seslendirebilmektedir. Kandaki oksijen ölçümü sağdan sola kaydırma yaparak ulaşılan kartlar alanından da erişilebiliyor.

Stres seviyesi takibi

Stres seviyesi ölçümü yüzdelik dilim ile ekran okuyucu tarafından seslendirilmektedir. Ölçümlerde bu ekranda ruh halinize göre etiketleme yapabiliyorsunuz.

Vücut kitle indexi

Ekran okuyucu ile erişebildiğiniz bir başka alan ise kas oranınızın ve kandaki su seviye gibi bilgilerinizi öğrendiğiniz ekran. Ancak bu alanda Wear OS ile gelen Talk Back saat üzerinde yüzdeleri seslendirmiyor olsada verilerin ölçümünü başlatmak ve telefondan sonuçları öğrenmek mümkün kılınıyor. Bununla birlikte saatinize jieshuo ekran okuyucusunu kurduğunuzda ise tüm ölçüm detaylarınıza saatten de erişebiliyorsunuz.

Uyku takibi

Wear OS işletim sistemli Galaxy Watch üzerinde en çok gözattığım seçeneklerden biride uyku süresi. Öyleki kaç saat uyuduğunuz, uyuduğunuz uykunun verimlilik yüzdesi ve uyku süresi sırasında yakılan kalori ve uyku seviyesi gibi detayları ekran okuyucunuzla dinleyebiliyorsunuz. Tüm bu detaylara erişim sağlamak için hem arayüzdeki sağdan sola iki parmakla kaydırma ile ulaştığınız kartlardan hem de SHealth ekranını kullanabiliyorsunuz.

Bunun dışında da SHealth ile antreman özelliklerine, günlük su tüketim alışkınlıklarınızın takibine ve kadın sağlığı gibi bileşenleride kullanmanıza imkan sunuluyor.

Bir sonraki yazımızda antreman özellikleriyle sizlerle olacağım.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: