Google, Pixel 7’de görme engelli kullanıcılar için özçekim yapmayı kolaylaştırıyor

Google, görme engelli ve az gören kullanıcıların selfie çekmesine yardımcı olmak için tasarlanmış Pixel telefonlar için yeni bir erişilebilirlik özelliği sunuyor.

Kılavuzlu Çerçeve adı verilen bu özellik, kullanıcılara özçekimlerini çerçeveleme konusunda tam rehberlik sağlamak için sesli ve dokunsal ipuçlarını kullanır. Kullanıcı “tatlı noktaya” geldiğinde, Kılavuzlu Çerçeve otomatik olarak resmi çeker.

Bu özellik, birinin ekranında görünen metin ve resimleri yüksek sesle konuşan Google’ın TalkBack ekran okuyucu teknolojisini kullanır.

Selfie çekerken, Kılavuzlu Çerçeve, en iyi çekimi elde etmek için telefonunuzu nasıl tutacağınız konusunda size bilgi verir. Telefonu sola veya sağa, yukarı veya aşağı veya yüzünüze daha yakın veya uzağa hareket ettirmenizi söyleyebilir.

Şirket, Kılavuzlu Çerçeve’nin gelecekte diğer Android cihazlarda kullanılabilir olup olmayacağını doğrulamadı, ancak Google Hardware’in ürün dahil etme ve erişilebilirlik teknik direktörü Lingeng Wang, bu olasılığı araştırdıklarını söyledi.

Wang, “Güdümlü Çerçeve, özçekim deneyiminin kör ve görme engelli kullanıcılar için daha adil, kapsayıcı ve erişilebilir olmasına yardımcı olmak için yalnızca bir minik bir  adım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: