NetFlix android uygulaması yazılı kılavuzu
NetFlix android uygulaması yazılı kılavuzu

NetFlix son yılların en başarılı dizi ve film izleme uygulaması. Bu yazımızda NetFlix ile ekran okuyucu uyumluluğuna bakıyor olacağız.

Herşeyden evvel uygulamanın android versiyonunu buradan edinebilirsiniz.

NetFlix arayüz bileşenleri

NetFlix uygulamasını kurup açtığınızda ilk önce bütçenize uygun abonelik modelinizi seçmeniz olacaktır. Bu bağlamda ister HD istersenizde Ultra HD kalitesinde ve çoklu kullanıcı profiline ve çoklu cihazı destekleyen bir aboneliği seçebilirsiniz.

Hemen ardından yeni bir profil ismi oluşturup sonrasındada uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte sonraki oturum açmalarınızda karşınıza çıkacak profil seçme ekranında oturum açmak istediğiniz profili seçip giriş yapıyorsunuz.

Oturum açtıktan sonra önerilen dizi ve filmlere erişim sağlayabiliyorsunuz. Ekranın altında konumlandırılmış sekmeli görünümle;

  • Anasayfa içeriklerine
  • İndirilenlerinize
  • Çok yakında gelecek içeriklerinize erişim sağlayabiliyorsunuz.

Aslında uygulamanın arayüzü eskisine göre erişilebilirlik anlamında biraz karmaşık hale gelmiş olsada genede tek parmakla kaydırma yaparak içerikleri tüketebilirsiniz. Ayrıca hangi sekmede olduğunuzda "seçili" ifadesiyle ekran okuyucu tarafından seslendirilebiliyor.

Anasayfa sekmesindeyken bir kere sola tek parmakla kaydırma yaparak;

  • Kategorilere
  • Sizin için seçilen içeriklere ve birşeyler oynat düğmesine
  • Profil ve ayarlara
  • Ara ekranına erişim sağlayabiliyorsunuz.

Keşke bu alanlar eski arayüzde olduğu gibi sol üst tarafta açılan bir menü şeklinde erişilebilir olsaydı demeden geçemeyeceğim.

Bunun dışındaki alanlarda kategorize edilmiş şekilde içeriklere ulaşabiliyorsunuz. Her içerik bir düğme gibi gösteriliyor ve içeriğe çift dokunduğunuzda ise;

  • Oynat,
  • İndir ve ayrıntılarına gözet,
  • Paylaş düğmelerini kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca, ekranın başından sağa kaydırma yaparsanız ise içeriğin detaylarına bakabiliyorsunuz. Bunun dışında Oynat dediğinizde ise içeriği oynatıyorsunuz.

Oynatma ekranında kaydırma hareketleriyle kontrollere erişilebilirsiniz. Ancak, altyaızılı içerikleri doğrudan IOS cihazlardaki gibi dinlemek mümkün olmuyor. Bunu beceren varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

Genel anlamda ekran okuyucu parmak hareketleriyle kullanıma uygun bir yapısı olsada daha önceki arayüzü daha kolay buluyordum açıkçası.

İçerik indirme

NetFlix android uygulamasında içerikleri indirdiğinizde indirilenler sekmesinde ne kadar sürede indirdiğinizi ve indirmenin son durumunu ekran okuyucu ile takip edebiliyorsunuz. İnternetin olmadığı durumlarda gayet güzel bir özellik olarak kullanılabiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: