SAMSUNG ONE UI ARAYÜZ DENEYİMİ

one uı arayüzünü ekran okuyucularla kullanma

SAMSUNG mobil cihazlarla birlikte sunulan One UI arayüzü her kullanıcı için erişilebilir ve özelleştirilebilir özellikler sunmakta. Varsayılan olarak gelen bu arayüz içerisinde görme engelli bir kullanıcı aşağıdaki işlemleri ekran okuyucu kullanarak kolaylıkla yapabilmekte;

 • Uygulamalardan ana ekrana simge ekleme.
 • Simgelerden klasör oluşturma.
 • Pencere araç takımlarıyla havadurumu gibi bilgilendirici alanlar ekleme.
 • Herhangi bir simgeyi masaüstünde satır ve sütun cinsinden taşıma.
 • Herhangi bir klasör ve simgeyi kaldırma işlemleri.

Gelin, kısaca bu işlemleri biraz açalım.

Uygulamalardan ana ekrana simge ekleme

Bildiğiniz gibi One UI arayüzüde diğer android işletim sistemli cihazların arayüzlerine benzer bir felsefede ana ekrana simge eklemenize imkan vermektedir. Bu yazıda ele aldığım Galaxy A73 cihazımda da olduğu üzere şu adımlar uygulandığı taktirde ana ekranınıza kısayol eklemeniz mümkün kılınmaktadır;

 • Herhangi bir simgenin üzerine gelmek için ana ekrandayken iki parmakla aşağıdan yukarıya kaydırın veya ana ekranda uygulamalar çekmecesini etkin duruma getirdiyseniz, soldan, sağa kaydırma hareketiyle üzerine gelerek çift dokunun.
 • Çift dokunma sırasında simge ile ilgili menülerin çıkabilmesi için biraz basılı tutun ve bırakın.
 • Çıkan menüden ana ekrana ekle seçeneğini bulun ve üzerine çift dokunun.

Ana ekranda simgeleri taşıma

SAMSUNG mobil telefonlarında karşımıza uzun süredir arayüzde erişilebilir bir özellik olarak gelen satır ve sütun cinsinden simgeyi hareket ettirdiğimizde ekran okuyucular tarafından sesli geribildirimle aktarılma süreci One UI arayüzünde de geçerli.

Diyelimki bir simgeyi taşımak istediniz. Bu süreçte yapmanız gerekenler ise şu şekilde;

 • Ana ekranda herhangi bir simgeye ekran okuyucunuzun odağını soldan, sağa kaydırma hareketiyle taşıyarak odaklanın.
 • Ardından simgenin üzerindeyken SAMSUNG Galaxy telefonlarla gelen TalkBack menüsünü açmak için yukarıdan aşağıya ve sonra sağa kaydırma hareketi yapın.
 • Sonrasında açılan TalkBack menüsünden İşlemler öğesine odaklanın.
 • İşlemler içerisinde bulunan Öğeyi Taşı seçeneğinin üzerine çift dokunarak ekranda standart kaydırma hareketleriyle dolaşır gibi dolaşarak, hangi satırda ve hangi sütunda olduğunuzu dinleyerek simgeyi hareket ettirebilirsiniz.

Not: Öğe taşıma sırasında ekranda bazı simgelerin bulunması sebebiyle klasör oluşturma uyarısı veya klasöre ekleme uyarıları duyabilirsiniz. Bununla birlikte boş alanlarıda dinleyebildiğiniz için tam anlamıyla nereye bırakacağınızı kestirebilirsiniz.

Klasör veya simge kaldırma

One UI arayüzünde simge ekleme mantığında olduğu üzere kullandığınız TalkBack ekran okuyucusu menüsünden işlemlere giderek öğeyi kaldır seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

Not: Tam bu aşamada iki farklı kaldırma aşamasından söz edebilirim. Birincisi ana ekrandayken işlemler menüsünde sadece ana ekrandan kaldırma yapılabilir. İkinci kaldırma sürecide uygulamalar ekranı açıkken, herhangi bir simgeye iki kere dokunup, ikincisinde basılı tuttuğunuzda çıkan uygulamayı kaldır işlemidir.

Simgelerden klasör oluşturma

Görme engelli android kullanıcıları SAMSUNG bir mobil cihaza sahipse simgeleri ekranda kaydırarak ve birbirlerinin üzerine yukarıda bahsettiğim taşıma süreciyle hareket ettirerek klasör oluşturabilir.

Ekran okuyucu taşıma sırasında iki farklı simgenin üst üste gelmesi durumunda klasör oluştur bildirimini ekran okuyucu üzerinden aktarıyor olacaktır.

Pencere araç takımı ekleme

One UI arayüzünde uygulamalar ekranında herhangi bir simgeye çift dokunup basılı tuttuğunuzda çıkan menüden wedget seçebilmeniz mümkün kılınıyor. Görme engelli bir kullanıcı araç takımını seçip parmağını kaldırmadan ana ekrana odaklanılması sağlanıyor ve sonrasında standart öğe taşıma yöntemiyle istenilen noktaya hareket ettirilmesine olanak tanınıyor. Tüm bu süreçlerde ekranda kaç satır ve sütun kaplayacığı gibi bilgiler de sesli olarak aktarılabiliyor.

Uygulama özelinde gelen bildirimlerin takip edilmesi

Arayüzlerden alışıldığı üzere herhangi bir uygulamada gelen bildirimler sayısal olarak veya yanında nokta gibi simgesel ifadelerle standart kullanıcıya görsel olarak aktarılabiliyor. One UI arayüzünde ise görme engelli kullanıcılar içinde benzer şekilde herhangi bir uygulamaya ait bildirimler sayısal ifadelerle sesli okunabiliyor. Ekran okuyucu etkinken hangi uygulamada ne kadar bildirim gelmiş gibi detaylara erişebilmek arayüz kullanılabilirliğini artıran bir erişilebilirlik seçeneği şeklinde karşımıza çıkıyor.

Sayfa geçişleri ve parmak hareketlerinin kullanılabilirliği

One UI arayüzünde iki parmakla yukarıdan aşağıya kaydırma hareketiyle bildirim alanına erişim, iki parmakla sayfa geçişlerini yapma gibi işlemler sırasında ekran okuyucu tarafından aktif olan sayfa bilgisi bildirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: